Obszary w których możemy pomóc

Metodyka współpracy z klientami

Skorzystaj z pomocy adwokatów

Rząd kontynuuje walkę z pijanymi kierowcami. Po znowelizowaniu przepisów przestępstwem ma być m.in. prowadzenie pojazdu bez uprawnień, gdy wcześniej zostały one odebrane kierowcy.

Ponadto, osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zgodnie z projektem będą musiały zamontować w swoim samochodzie blokadę alkoholową (tzw. alkolocki). Dowiedz się, jakie obecnie grożą kary za jazdę na podwójnym gazie.

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi <0,2 ‰ i <0,1 mg w wydychanym powietrzu.

Kierowanie po spożyciu alkoholu

Czyn ten jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny w wysokości od 50 zł do 5000 zł. Stan po użyciu alkoholu to moment, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

W przypadku popełnienia wykroczenia polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu, sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Czyn ten to przestępstwo z art. 178a §1 kodeksu karnego.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości mogą zostać orzeczone następujące kary:
– ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2. W przypadku recydywistów – od 3 miesięcy do 5 lat.
– grzywna w stawkach dziennych ((do 2000 zł każda, do 540 stawek łącznie)

Sąd orzeka środek również karny w postaci zakazu prowadzenia prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat.
Jeśli natomiast sprawca spowodował wypadek, katastrofę lub zbiegł z miejsca zdarzenia zagrożony jest dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

żródło: gazetaprawna.pl